Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je neděle 29.1.2023

Po Mýtě se pohybuje Dikobraz


Ve 20. hodin v pondělí 12. března bylo na MP přijato oznámení místního občana, který v ulici Zimní spatřil Dikobraza. Na místo vyjela hlídka MP, PČR a zároveň i chovatel kterému tento hlodavec utekl již v neděli 11. března. Zvíře se však odchytnout nepodařilo. V případě výskytu se ho nepokoušejte odchytnout, ale kontaktujete MP na telefonu 777 755 277, tísňová linka 156, nebo PČR na lince 158.......

Dikobraz (Hystrix) je rodové jméno několika větších hlodavců. Jsou to pomalu pohybující se zvířata, na ochranu před predátory se u nich srst na hřbetě a na ocasu přeměnila v tuhé, duté bodliny. Pod dlouhými tenkými bodlinami se nachází ještě druhá řada kratších a tlustších ostnů. Není pravda, že by dikobraz dokázal své bodliny vystřelovat, ostny se ale mohou uvolnit a zůstat zapíchnuté v kůži útočníka.
     Dikobrazi žijí pouze ve starém světě, v Africe, jižní a jihovýchodní Asii a také ve Středozemí. V Evropě se můžeme s dikobrazy setkat na Apeninském poloostrově a na Sicílii, na Balkáně zřejmě vyhynuli.
     Jsou to býložravci, živí se ovocem, kořínky a hlízami. Bývají aktivní převážně v noci, ve dne spí ve vyhrabaných norách. Jsou-li vyrušeni, naježí bodliny a začnou chřestit dutými ocasními ostny. Když ani to vetřelce neodežene, otočí se k němu zády a pokouší se ho nabodnout. Protože zvláště spodní, kratší bodliny se snadno uvolňují, může dikobraz způsobit i těžká zranění. Udává se, že se pohybují rychlostí asi 3,2 km/h.
(TV)